Leszek Mierzejewski – IX.2014
6 września 2014
Jan Szrajber – IX.2014
9 września 2014

Włodzimierz Kościński – IX.2014

Historia strzelenia tego byka zaczęła się dwa lata wcześniej. Włodzimierz Kościński, polując w Kole Łowieckim „Knieja” z Olsztyna, po raz pierwszy zaobserwował wówczas potężnego czterodwudziestaka. Od tamtej chwili widział wiele mocnych byków, ale żaden nie był równie imponujący. Rok później myśliwemu znów udało się spotkać jelenia, ale byk i tym razem nie dał mu szans. 4 września, na początku rykowiska, myśliwy wraz z kolegą wybrali się na łowy.

Niestety, wysoka temperatura powodowała, że jelenie odzywały się rzadko. Tego wieczoru koledzy widzieli mocnego byka, ale szybko zapadający zmierzch uniemożliwił rozpoznanie. Wracając, zatrzymali się na leśnej drodze opodal zrębu, na którym tuż przed rykowiskiem postawili ambonę. Miejsce było idealne: liczne ślady bytowania jeleni, młodniki, bagna i leśny ruczaj. Co roku w tej okolicy odbywało się piękne rykowisko. Gdy dochodzili do samochodu, usłyszeli, że na zrębie odezwał się młody byczek. Odpowiedział mu inny. Jego zew był krótki i pełen złości. Włodzimierz wiedział już, że to byk, którego widywał od dwóch sezonów. Przed świtem myśliwy pojawił się w łowisku. Na zrębie odzywał się tylko chłyst. Mimo to postanowił zasiąść na nowej ambonie. Do zrębu pozostało sto metrów, gdy nagle odezwał się stary byk. Ryczał pod amboną. Nie było mowy, aby podejść tak blisko. Myśliwy znał doskonale teren i wiedział, że na skraju zrębu rosła pochylona brzoza – idealna podpórka dla strzelca. Krok po kroku zaczął się zbliżać do drzewa.

Jelenie stały oddalone o około 140 m. Ciemność powoli ustępowała i noc pozwoliła wreszcie rozpoznać wiek byka. Łanie zaczęły schodzić do młodnika. Byk podążył ich śladem. Zatrzymał się tuż przed ścianą lasu. Ta chwila wystarczyła, by precyzyjnie ulokować kulę. Poroże o masie 11,60 kg, w formie dwudziestaka regularnego obustronnie koronnego zostało wycenione przez komisję w Olsztynie na 230,79 pkt CIC.

Zobacz galerię:

Zobacz inne relacje:

Chcesz przeżyć podobną przygodę?

Napisz do nas i opowiedz nam o swoich oczekiwaniach.
Z pewnością znajdziemy coś dla Ciebie.