Afrykańskie bawoły
11 февраля 2016
Czar Polesia
2 марта 2016

Królewskie żubry

Polowanie na żubra to – przede wszystkim ze względu na rangę trofeum – myśliwskie przeżycie najwyższej rangi. Wystarczy jedno spojrzenie na tego pradawnego mieszkańca puszcz, aby nabrać należytego respektu. Żubr jest największym ssakiem kopytnym Europy, a także symbolem siły i potęgi – masa samców dochodzi nieraz do 1000 kg, natomiast samic do 600 kg.

Pomimo swej masy i niekwestionowanej rangi, żubr omal nie uległ całkowitemu wyginięciu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu los tego gatunku zależał zaledwie od kilkunastu osobników. Po zakończeniu działań wojennych w połowie XX wieku ocalało zaledwie kilkanaście osobników nadających się do rozmnażania. Na szczęście dzięki ogromnemu poświęceniu przyrodników i myśliwych żubry przetrwały, a Polska stała się światowym centrum hodowli żubra.

Żubry są wymagające co do swojego siedliska – potrzebują dużych leśnych przestrzeni, najlepiej wilgotnych lasów mieszanych o tzw. charakterze pierwotnym, czyli puszcz. Żubry żyją w sporych stadach po kilkanaście osobników, składających się z krów i cieląt. Dorosłe byki żyją w oddzielnych mniejszych stadach lub samotnie. Jedynie w okresie godowym byki dołączają do samic. Gody u żubrów przebiegają dość nietypowo – żubry nie ryczą, co najwyżej wydają pomruki jako wyraz swego rozdrażnienia (tzw. chruczenie). Rogi – charakterystyczna ozdoba żubrów – wyrastają im bardzo wcześnie i już w pierwszym roku życia osiągają długość 10 cm, i podobnie w kolejnych latach. Ponieważ jednak w ciągu życia rogi ulegają ścieraniu i skracaniu, po ich długości nie można oceniać wieku żubra.

Program restytucji żubra białowieskiego w Polsce jest spektakularnym przykładem ratowania zagrożonych gatunków. Dziś populacja dziko żyjących żubrów jest w Polsce na tyle liczna, że zezwala się na odstrzały redukcyjne – każdego roku do odstrzału przeznaczonych jest kilkanaście osobników. Potężne medalowe byki, stanowiące kapitalne trofeum, można strzelić w kilku łowiskach. Urożenie tego największego europejskiego ssaka jest szczególnym i wyjątkowo cennym elementem każdej, nawet najbogatszej kolekcji myśliwskiej i stanowi ogromny powód do dumy dla jego zdobywcy.

Ty też możesz doświadczyć takiej przygody! Dysponujemy najlepszymi łowiskami i możemy przygotować takie polowanie dla Ciebie i dla Twoich przyjaciół!