Królewskie żubry
5 marca 2016
Polowanie na dziki
18 stycznia 2016

Jarząbek to ptak niezwykle skryty i przez to dość mało znany, a szkoda, bo polowanie na jarząbki uznawane jest za sztukę łowiecką najwyższej próby. Wypracowanie sytuacji strzeleckiej wymaga sporego doświadczenia, a emocje, jakie towarzyszą temu polowaniu, są absolutnie niepowtarzalne. Niewielu łowców zdaje sobie sprawę, jak wyborna jest dziczyzna z jarząbków, która zdaniem smakoszy znacznie przewyższa doskonałe przecież kuropatwy. Jarząbki cenili już starożytni, nazywając po łacinie bonasia od słów bona assa, czyli dobra pieczeń.

Do końca XIX wieku najmniejsze z naszych kuraków leśnych (obok głuszców i cietrzewi) występowały dość powszechne na terenie całej Polski. Obecnie areał jarząbków obejmuje trzy główne regiony. Pierwszy to Karpaty i Podkarpacie – w Gorcach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach, na Babiej Górze można spotkać jarząbka niemal przy każdej myśliwskiej wyprawie – a drugi region stanowią Góry Świętokrzyskie i Kielecczyzna. Jednak prawdziwym jarząbkowym rajem są rejony północno-wschodniej Polski, w puszczach Białowieskiej, Knyszyńskiej, Augustowskiej, Boreckiej i Rominckiej. Poza nimi jarząbki coraz częściej spotykane są na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w Wielkopolsce i na Zamojszczyźnie.

Jarząbki żyją w ekstensywnie użytkowanych borach i lasach mieszanych, gdzie niezbędnymi elementami krajobrazu są gęstwiny młodych świerków lub jodeł, niewielkie cieki wodne, fragmenty świetlistego starodrzewu lub nieużywane drogi leśne. Ten najmniejszy kurak leśny ma wybitnie maskujące upierzenie, kolorami zbliżone do ściółki leśnej. Dlatego przeciętny obserwator nie ma szans zobaczenia go w naturalnych warunkach. Znacznie łatwiej go usłyszeć. W pogodny jesienny dzień usłyszymy pieśń, której nie da się pomylić z żadną inną – głos jarząbka jest melodyjnym gwizdem.

Polowanie na jarząbki to wspaniały czas rozkoszowania się pięknem jesiennej przyrody i jej dźwięków, wśród których trzeba rozpoznać charakterystyczną pieśń tokującego samca. Właściwie odpowiadając na jego wezwanie, mamy szansę zaprezentować mu się jako konkurent. Zazwyczaj wystarczy to, by sprowokować ptaka do przeprowadzenia inspekcji swojego rewiru. Ptaki te potrafią bezszelestnie poruszać się w gęstym leśnym podszycie. Bywa, że ich obecność zdradzona zostaje z chwilą, gdy spłoszone zrywają się do lotu, znikając w gęstwinie, zanim ktokolwiek pomyśli o strzale…

Polowanie na jarząbki to łowy dla prawdziwych koneserów – miłośników polowania na ptactwo oraz miłośników sztuki wabienia. Nasza ekskluzywna oferta obejmuje polowanie indywidualne prowadzone pod czujnym okiem doświadczonego wabiarza, pełniącego rolę przewodnika i podprowadzającego, którego umiejętności i doświadczenie gwarantują wyjątkowe emocje. Tego rodzaju polowanie może być również połączone z indywidulanym kursem wabienia i praktycznym szkoleniem, którego ukoronowaniem będzie samodzielne zdobycie wyjątkowego trofeum.

Recepta na sukces wydaje się prosta – trzeba opanować sztukę wabienia, zachować wyjątkową cierpliwość i ostrożność oraz popisać się znakomitym refleksem i celnością. Nagrodą jest szansa spotkania i przywabienia nawet kilkunastu ptaków w ciągu dnia oraz polowania w urzekającej jesiennej scenerii.

Ty też możesz doświadczyć takiej przygody! Dysponujemy najlepszymi łowiskami i możemy przygotować takie polowanie dla Ciebie i dla Twoich przyjaciół!

Dołącz do nas!


Jeśli zainteresowała cię nasza oferta, zapytaj nas jak niewiele trzeba, by samemu przeżyć taką przygodę.

Skontaktuj się z nami!